V České Vsi vznikne motocyklové muzeum

Sběratel historických motocyklů Jiří Hauerland s úspěchem inicioval vznik nového Automotoveterán klubu. Ten byl založen minulý týden v pátek na ustavující schůzi v Jeseníku, které se zúčastnilo čtrnáct aktivních fandů motocyklového sportu.

Jedním ze stěžejních cílů nově vzniklého Automotoveterán klubu Česká Ves má být vybudování muzea historických motocyklů.

„S plánovaným založením klubu jsem čekal právě do doby, než najdu vhodné prostory pro klubovnu a veterán muzeum,“ říká Jiří Hauerland, který objevil nevyužité objekty v blízkosti Závodního hostince v České Vsi. Jedná se o bývalou kuželnu, místnost je třicet šest metrů dlouhá a šest metrů široká. V sousedství je i volná garáž, která by se do budoucnosti měla přeměnit v historickou dílnu z let 1910 až 1930.

„V muzeu by měly být vystavovány exponáty, které bezplatně zapůjčí členové klubu - samozřejmě to ale není povinné. Rozhodně tam bude stálá expozice,“ nastiňuje svoji vizi Hauerland a dodává, že součástí muzea budou také historický nábytek, klubové trofeje, ale také například dokumentace motoristického hnutí našeho regionu, prezentace úspěchů známých závodníků z autokrosu, motokár, silničních motocyklů a dalších. Přilehlý pozemek má sloužit jako parkovací plocha s možností pořádání různých motocyklových srazů.
„Chtěl bych aby tento klub byl aktivní, aby neexistoval jen na papíře, abychom se prezentovali na různých akcích a sami také některé pořádali,“ prohlásil již v úvodu páteční schůze Jiří Hauerland, který byl poté zvolen i prvním prezidentem českoveského veterán klubu. Ten by měl být v nejbližších týdnech zaregistrován na Auto moto klubu v Praze, jeho členská základna však není ještě uzavřena.

„Vím o několika nadšených zběratelích veteránů z Javorníku, kteří se sem dnes nemohli dostat, ale určitě myšlenku muzea i klubu podpoří. A samozřejmě uvítáme i další nové zájemce o členství v klubu,“ dodal Hauerland, který zároveň apeluje na širokou veřejnost s žádostí o zapůjčení historických předmětů pro využití v muzeu, případně v plánované historické autodílně.

Jesenický Týdeník 10. 11. 1998