Připravují muzeum motoveteránů

Česká Ves (tk) – První a jedniné muzeum motocyklových veteránů na Jesenicku bude již zanedlouho dokončeno v České Vsi. Usilovně na tom pracuje klub místních nadšenců.

Vůdčí osobností českoveského Automotoveterán klubu je Jiří Hauerland. Stál jak u vzniku klubu, tak i myšlenky vybudovat muzeum. „Máme dvacet jedna členů a jsou mezi nimi také bývalí zdejší motocykloví závodníci Ladislav Lukeš, Jiří Matoušek a Rudolf Obšil. Všichni společně teď usilovně pracujeme na dokončení našeho muzea veteránů,“ říká Hauerland.

„Pustili jsme se do toho z fandovství a zároveň bychom rádi zpestřili poněkud fádní dění v České Vsi,“ vysvětluje. „A já osobně mám navíc velkou slabost pro krásné staré stroje. Dnešní motorky dokazují programátorské schopnosti počítačových odborníků, zatímco na starých strojích lze vidět, že tehdejší konstruktéři vládli především řemeslnou zručností a fantazií,“ vypráví Hauerland.

Muzeum bude se vší slávou otevřeno v sobotu 12. června. „K vidění budou veteránské motocykly, ukázka historické autodílny z třicátých let, fotografie slavných závodníků z Jesenicka a také unikátní, vlastnoručně vyrobená motorka Ladislava Lukeše,“ popisuje Hauerland. Již dnes je možné vidět část sbírky v jednom z výkladů na jesenickém náměstí.

Moravskoslezský Den 20. 2. 1999